باشگاه اراده

 

درباره باشگاه اراده

هدف از تاسیس باشگاه اراده فراهم کردن فضایی برای ارائه راهکارهای کاربردی و کاملا عملی جهت تقویت اراده، انگیزه و سایر مهارت های رشد فردی است. همانند یک باشگاه ورزشی که در آن فقط با تمرین و تکرار می توانید جسم خود را تقویت کنید و مهارت های ورزشی را فرا بگیرید، باشگاه اراده نیز تاسیس شده است تا به شما تمرین های عملی برای تقویت اراده و سایر مهارت های ضروری زندگی ارائه نماید.

در بسیاری از دوره ها، کتابها و جملات انگیزشی با توصیه هایی نظیر این مواجه می شویم:

با اراده باش! پشتکار داشته باش! انگیزه ات رو حفظ کن! تو می تونی! تنبلی نکن! هیچ وقت ناامید نشو! هرگز تسلیم نشو! برو جلو، موفق میشی! ثابت قدم باش!

ممکن است با شنیدن یا خواندن چنین مطالبی به طور موقت احساس انرژی و انگیزه کنیم، ولی پس از مدت کوتاهی اثر آن به طور کل از بین می رود و به حالت سابق یا باز می گردیم.

مشکل اینجاست که ما می دانیم باید با اراده و انگیزه باشیم، امیدوار باشیم، تسلیم نشویم، حرکت کنیم، تنبلی نکنیم، ثابت قدم باشیم، اما نمی دانیم دقیقا چگونه؟

توصیه های اینچنینی به افراد مثل این است که به فردی که تازه وارد باشگاه ورزشی شده، بگوییم وزنه صد کیلویی را بلند کن. تو می تونی! تسلیم نشو! بااراده باش! ناامید نشو! مهم نیست که چقدر به او امید و انگیزه بدهیم و چقدر مشفقانه و مهربانانه این کار را از او بخواهیم، تاثیری در نتیجه نخواهد داشت.

اگر شما هم از شنیدن شعارها و حرفهای غیر عملی خسته شده اید و می خواهید به روش ها و راهکارهای کاملا عملی و کاربردی برای تقویت اراده، انگیزه و سایر مهارت های رشد فردی دست یابید، اینجا باشگاهی است که این شرایط را برای شما فراهم می کند.

دکتر بهاره مظاهری

مدیر و موسس باشگاه اراده

دکتر بهاره مظاهری

  • مدرس مهارت های توسعه فردی
  • نویسنده کتاب الکترونیک «چگونه انگیزه درونی داشته باشیم؟»
  • نویسنده کتاب «راهکارهای عملی مدیریت و بازسازی انگیزه» (در دست چاپ)
  • نویسنده ده ها مقاله علمی و تخصصی

من در دوره کارشناسی، در رشته فیزیک کاربردی تحصیل کردم. برای دوره ارشد رشته ام را عوض کردم و رشته الهیات را انتخاب کردم و پس از آن نیز در مقطع دکتری همین رشته را ادامه دادم.

در طول ۲۵ سال دوران تحصیلم همیشه با بحث اراده و انگیزه درگیر بودم. علیرغم اینکه همیشه نمرات خوبی کسب می کردم، ولی آنچنان که می خواستم، نمی توانستم به صورت منسجم و مداوم درس بخوانم و به اصطلاح، دقیقه نودی بودم. بسیاری از اوقات درس خواندن را با شور و انگیزه شروع می کردم، ولی ناگهان با فروکش کردن انگیزه و افول اراده آن را کنار می گذاشتم، تا اینکه استرس شب امتحان به درس خواندن وادارم می کرد.

شاید به همین دلیل هیچ وقت مدرسه را دوست نداشتم و تا کلاس سوم، هر چند روز یک بار، خیلی مظلومانه و با گردنی کج و قیافه ای معصوم، آرام کنار جانماز مادرم می نشستم و می گفتم: «مامان من مدرسه رو دوست ندارم!» مادرم هم هر بار با هزار پند و نصیحت و مثال از دوست و آشنا، من را راضی می کرد که به مدرسه بروم تا بالاخره به یک جایی برسم!

خلاصه اینکه این روند بالا و پایین شدن انگیزه و اراده در تمام دوران تحصیلم ادامه داشت و آزارم می داد. به همین دلیل تصمیم گرفتم روی خودم سرمایه گذاری کنم و به طور جدی در مورد بحث اراده، انگیزه و چگونگی تقویت آنها مطالعه و تحقیق کنم، تا بتوانم این مشکل را به طور ریشه ای برطرف نمایم.

از این رو مطالعات بسیاری در منابع ترجمه شده و همچنین ترجمه نشده به روز داشتم و در دوره های متعدد اساتید داخلی و خارجی شرکت کردم و مطالب بسیار مفیدی آموختم.

در این مدت تمام تلاشم بر این بوده است که به دور از مطالب سطحی و شعاری، تنها راهکارهای کاملا کاربردی، علمی و موثر در خصوص تقویت اراده و انگیزه را گرد آوری کنم و با شما به اشتراک بگذارم تا شما هم بتوانید با حفظ و تقویت انگیزه و اراده تان با قدرت و بدون توقف در مسیر اهداف خودتان به پیش بروید.